Útmutató a környezet- és pénztárcabarát fatüzeléshez
Környezetünk védelme közös érdekünk!
Útmutatónk segítségével Ön is elsajátíthatja a környezet- barát, és gazdaságos fűtési technikákat. Így magas hatásfokkal fűthet, azaz a berakott tüzelő energiáját minél nagyobb részben hasznosíthatja.
A tüzelő
A gazdaságos és környezetbarát tüzelés legfontosabb feltétele a megfelelő tüzelő használata.
Kerülendők az alacsony fűtőértékű, magas kéntartalmú, és víztartalmú, ezáltal alacsony hatásfokkal és rákkeltő füst kíséretében tüzelhető szénfélék (pl.: a lignit). Az egészségünkön kívül a kormos, kénes füst a kéményt, kályhát is szétmarja! A leggazdaságosabban száraz tűzifával fűthetünk.
Ugyancsak megfelelő a fabrikett, amennyiben az valóban csak tiszta, természetes fából készült. Nem szabad műanyagokat, ruhát, bútorlapot, lakkal, festékkel kezelt fát, egyéb szemetet eltüzelni! Azon kívül, hogy a képződő lerakódások a tüzelőberendezést és a kéményt is tönkreteszik, a szintetikus anyagok füstje rendkívül mérgező!
A jó tűzifa
A fa minősége óriási hatással van az égésre! A nedves fa elégetéséhez több energia kell, vagyis ugyanannyi fával kevésbé lesz meleg a szoba! Számokban kifejezve: ugyanaz a szoba hőmérséklet másfélszer több fával érhető csak el, ha az nem elég száraz.
Nedves fával fűteni pénz- pazarlás, mivel a fában található felesleges nedvesség elpárologtatása az égés során felszabaduló energia jelentős részét elemészti.
Ha nedves fával fűtünk, közel kétszer annyi tüzifát kell vásárolnunk, mintha hagynánk azt kiszáradni a felhasználás előtt!
Érdemes tehát a következő télre való tüzelőt még fűtési szezon végén, legkésőbb március környékén megvenni, így egész nyáron át száradhat, őszre már hatékonyan tüzelhető. Ha a felhasználás előtt legalább fél évvel megvesszük a fát, azzal máris 30-40%-kal csökkentjük a tüzelő felhasználását, vagyis ennyi pénzt spórolunk. Kevés befektetés térül meg
ennyire gyorsan!
Tipp: a könnyű és gyors begyújtás kulcsa a prémium kandalló és grillgyújtó.
Helyes fűtési technikákkal nagymértékben csökkenthetjük az emissziót. Nem mellékesen jobb lesz a hőérzetünk, a kandallónkat megfelelő állapotban tudhatjuk és energiatakarékos módon üzemeltethetjük.
Begyújtás
Vaskályhában, kandallóban, kazánban egyszerre legfeljebb 2- 5 kg mennyiségű száraz fával érdemes begyújtani.
Helyezze a tüzelőt lazán a tűztérbe, majd annak tetején gyújtson meg egy begyújtó kockát. A begyújtós köré és fölé tegyen néhány szál vékony gyújtóst.
Igen, jól olvasta: a fát felülről célszerű meggyújtani. Próbálja ki, meg fog lepődni! Az ajtó üvege, és az egész berendezés kevésbé lesz kormos, és kevesebb fával fog ugyanolyan hatékonyan fűteni!
Tüzelés közben a hamuajtót tartsa zárva, a tűztér ajtót pedig ujjnyira nyitva. Ha van, akkor a füstgáz csappantyút is teljesen nyissa ki. A hamuajtó és a rostély a kényelmes hamuzást segíti, nem az égést tápláló levegő bejuttatására szolgál! Ha a tüzelőberendezés saját huzatszabályozó kezelőszervvel rendelkezik, akkor a begyúj- táskor azt érdemes teljesen nyitott állásba állítani – mégpedig csukott ajtó mellett. Az égést tápláló levegő minimálisra csökkentése, a lángok fojtogatása értelmetlen.
A fojtás hatására a fa éghető anyagai - az égést tápláló levegő hiányában - elégetlenül távoznak a kályhából, és így Ön a kéményen engedi ki a pénzt - ráadásul mérgező anyagok formájában! Sőt korom, kátrány rakódik le a kéményben, kályhában, füstcsőben, tönkretéve azokat.
Nyugodtan hagyja ujjnyira nyitva a tűztér ajtót, meglátja így jár a legjobban!
A hőleadást nem az égés fojtogatásával, hanem az egyszerre kevesebb, és inkább többször berakott tüzelővel célszerű elnyújtani.
Amint az első adag fa parázsig leégett, és a lángok már eltűntek az izzó parázs fölül, eljött a további tüzelőadag berakásának ideje.
Egyszerre 1-3 kg száraz tűzifa helyezhető az izzó parázsra, és ez szükség szerint többször ismételhető, de mindig csak a parázsra, a lángolás befejeztekor!
A tűztérajtót még mindig hagyja legalább ujjnyira nyitva, vagy ha a berendezésnek saját levegő szabályzója van, azt minimum középállásban tartsa nyitva.
A fának végig szép fehéres-sárga lánggal, korom mentesen kell égnie. Megfelelő tüzelés esetén a kéményből semmilyen füstöt, legfeljebb némi fehér színű gőzt láthatunk távozni, a tűztér pedig a tüzelés végére minden alkalommal “tisztára ég”.
A tüzelés végén zárja le a kályha összes ajtaját, és ha van, akkor a füstgáz csappantyút!
Az előzőekben egy kandalló fűtési fázisait mutattuk be. Nézzük meg a folyamatot a hazánkban igen népszerű cserépkályhák esetén is!
Cserépkályha
Cserépkályha használatakor is nagyon fontos a száraz, megfelelő méretűre felhasított tűzifa.
A megfelelő méretre hasítás szükséges a hatékony tüzeléshez minden kandalló ill. kályha esetében!
A 25-33 cm hosszúra fűrészelt tűzifát legfeljebb 10x10 cm méretű hasábokra célszerű hasítani. A kereskedelemben kapható tűzifa általában ennél sokkal vastagabb, tovább hasítva hatékonyabban fog égni.
Kisebb tűzterű cserépkályhába egyszerre 4-8 kg, nagyobb tűzterűbe egyszerre 7-15 kg tüzelőt kell behelyezni hézagosan, és felülről begyújtani.
Az égéslevegőt itt is a tüzelőajtó 1-2 ujjnyira nyitásával kell beengedni végig a tüzelés közben, a hamuajtó (ha van) csak hamu eltávolításra való, annak égés közben zárva kell lennie.
Az egyre elterjedtebb külső levegős cserépkályha ajtaját begyújtás után rögtön be kell zárni, az égéslevegő elzáróját pedig teljesen ki kell nyitni.
Cserépkályhában nem szabad a parázsra újabb adag tüzelőt helyezni!
Amint a tüzelő parázsig égett (1- 1,5 óra), a cserépkályha ajtaját (külső levegős cserépkályha levegő elzáróját) teljesen le kell zárni. 12-24 óra múlva ismételhető meg a begyújtás - fűtési igény szerint.
A cserépkályha hőleadását a nagy tömegéből adódó hőtároló tömeg teszi egyenletessé és folyamatossá - a kályha tömegétől függően a tűz leégése után akár 12-36 órán keresztül.
A fának a cserépkályhában is végig szép fehéres-sárga lánggal, korom mentesen kell égnie. A begyújtás első szakaszában a tűztér falon esetlegesen megjelenő korom a tüzelés közepéig teljesen eltűnik.
Az égést tápláló levegő fojtogatása, vagy a tüzelő apránként adagolása is szükségtelen, mindkét megoldás nagyban növeli a légszennyezést, csökkenti a hatásfokot - azaz növeli a tüzelő fogyasztást.
Az évenkénti ellenőrzés és karbantartás minden berendezés működését pozitívan befolyásolja!
Egyéb fontos feltételek
Ha a tüzelőberendezés a lakás légteréből veszi az égéshez szükséges levegőt (nem külső levegős), akkor a levegő utánpótlásáról gondoskodni kell. A legegyszerűbb megoldás egy ablakot bukóra nyitni a tüzelés idejére. Nem külső levegős kályhában való tüzelés idejére mellőzze az elszívó berendezések (pl. konyhai páraelszívó) használatát (vagy használjon elszívásvezérlőt), mely egészségkárosító füstöt juttathat a lakás légterébe, valamint az égés hatásfokát is csökkenti.
A környezetbarát és biztonságos tüzeléshez a kályhát és a kéményt is karban kell tartani. Rendszeresen ellenőriztesse és tisztíttassa kályháját szakemberrel, kéményét kéményseprővel!
Próbálja ki a leírtakat!
- Száraz, megfelelő méretűre hasított tűzifával,
- felülről begyújtva,
- az égési levegőt, - a nem külső levegős kályha esetén - a tűztér ajtón keresztül beengedve, és
- a tűzifát megfelelően adagolva a téli tüzelőjének akár a felét is megtakaríthatja!
Mivel a tökéletesebb égésnek köszönhetően kevesebb szennyező anyagot enged a levegőbe, a pénztárcáján kívül saját, és szerettei egészségéért is sokat tesz!
Az Ön kéménye már füstmentes?